صبر کنید

شهرک غرب، بلوار فرحزادی، پارک (شهید نورانی)، پلاک 26 طبقه دوم

7 نکته که قبل از کاشت مو باید بدانید

مدیریت سایت
7 نکته که قبل از کاشت مو باید بدانید

7 نکته که قبل از کاشت مو باید بدانید. تصمیم به کاشت مو یکی از تصمیمات مهم  و کلیدی در زندگی افراد است چرا که علاوه بر جنبه زیبایی و بهبود جلوه ظاهری فرد، احساس اعتماد به نفس و عشق به خود را در افراد افزایش می دهد. به همین دلیل مردان و زنانی که از ریزش مو رنج می‌برند به انجام این فرآیند علاقه مند می شوند.

پیش از کاشت مو باید اطلاعات کافی و دقیقی در مورد این فرآیند داشته و فرد خود را کاملا آماده کند، چرا که کاشت مو بسیار حساس بوده و اگر به روش های نادرست سنتی و غیر تخصصی انجام شود موجب عدم حصول نتیجه مطلوب و حتی ریزش مجدد مو شده و موجب آزار و نارضایتی فرد گردد. کاشت مو یک روش جراحی تخصصی و پیشرفته است که به افراد کمک می‌کند حجم موی سر خود را افزایش داده و موهای نازک خود را تقویت کرده و طاسی سر خود را برطرف کنند.

در این روش متخصصان مقاوم‌ترین فولیکول‌های مو در برابر ریزش را از باکیفیت ترین نواحی بدن انتخاب کرده و این فولیکول‌های اهدایی را بر اساس نیاز بیمار روی نواحی کم پشت‌ یا بدون مو می کارند. به دلیل این‌که فولیکول‌های اهدایی متعلق به خود فرد بوده و کاملاً زنده و فعال هستند، پس از مدت زمان کوتاهی شروع به رشد می‌کنند.  

بهترین روش کاشت مو برای هر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از وضعیت پوست سر فرد، میزان و شدت ریزش مو، نواحی از سر که نیاز به کاشت دارد، پیشینه پزشکی فرد.

 

 نکات مهم قبل از تصمیم به کاشت مو

  1. مشاوره با پزشک متخصص و بررسی نیاز یا عدم نیاز به کاشت مو قبل از تصمیم به کاشت مو

یکی ازاصلی ترین و ضروری ترین اقدامات قبل از تصمیم به کاشت مو، مشاوره با یک پزشک متخصص در زمینه درماتولوژی یا جراحی پلاستیک است. پزشک متخصص شرایط بیمار را به طور کامل و دقیق بررسی کرده و تشخیص می دهد که ایا فرد کاندید مناسبی برای کاشت مو بوده یا خیر. چرا که دو شرط اساسی برای کاشت مو وجود دارد یک اینکه باید فرد به اندازه کافی موی سالم برای برداشت فولیکول آن‌ها روی سر خود داشته باشد که بتوان از  و دیگری اینکه حتما قدرت رشد مو در ناحیه بدون مو وجود داشته باشد.

پس از آن اطمینان از موارد ذکر شده، پزشک متخصص فرد را در مورد روش‌های مختلف کاشت مو، مزایا و معایب هر روش و همچنین نتایج مورد انتظار راهنمایی کند.

 

  1. بررسی دلایل ریزش مو

عوامل زیادی برای ریزش مو وجود دارد پی بردن به علت اصلی ریزش مو به پزشک کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را برای فرد انتخاب کند به همین دلیل قبل از تصمیم به کاشت مو، باید علت اصلی ریزش مومشخص شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

ژنتیک و ارثی بودن

 تغذیه نامناسب

 استرس و فشارهای روحی

عوارض دارویی، شیمی درمانی

بیماری‌های پوستی

ممکن است پزشک متخصص برای تشخیص دلیل ریزش موی سر برای بیمار آزمایش خون تجویز کند.

 

      3. ارزیابی وضعیت سلامت عمومی و سن فرد قبل از کاشت مو

یکی دیگر از نکات مهم قبل از تصمیم به کاشت مو، بررسی وضعیت سلامت عمومی فرد است. برخی از بیماری ها مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و مشکلات ایمنی می‌توانند نتایج کاشت مو را تحت تأثیر قرار دهند. همچنین ممکن است مصرف برخی داروها با فرآیند کاشت مو تداخل داشته و نتیجه مطلوب حاصل نشود لذا لازم است پزشک معالج از تمامی شرایط پزشکی و داروهایی که فرد مصرف می‌کند مطلع باشد. کاشت مو هم برای زنان و هم مردان قابل انجام بوده و حداقل سن فرد برای این فرایند 23 سال می باشد.

 

     4. تحقیق درباره کلینیک و پزشک کاشت مو

میزان موفقیت کاشت مو تا حد زیادی بستگی به تجربه و مهارت تیم پزشکی کاشت مو دارد. یکی از مسائل مهم در این مورد اگاه سازی بیمار و ارائه دستورالعمل های دقیق پیش از کاشت و یا مراقبت های بعد از کاشت مو است.همچنین تکنیک های جداسازی گرافت ها و فولیکول مو و شیوه صحیح کاشت آنها روی سر اهمیت بالایی دارد.

به همین دلیل تحقیق و انتخاب یک کلینیک معتبر و پزشک با تجربه برای رسیدن به نتیجه مطلبوب مهم است یکی از راه های تسهیل گر برای انتخاب درست بررسی نظرات و تجربیات بیماران قبلی، مشاهده تصاویر قبل و بعد از کاشت و همچنین مشاوره حضوری با پزشک مورد نظر در محل کلینیک جهت بررسی تجهیزات و استانداردهای بهداشتی مناسب است.

 

        5. بررسی انواع روش های درمانی کاشت مو و انتخاب روش مناسب کاشت مو

 روش‌های متفاوتی برای کاشت مو وجود دارد، که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند اینکه از کدام تکنیک کاشت مو برای درمان طاسی سر و یا متوقف کردن ریزش موها استفاده شود، مهم است. روش پراکنده‌سازی Follicular Unit Transplantation (FUT) و روش استخراج و کاشت Follicular Unit Extraction (FUE)  از جمله معروف‌ترین این روش‌ها است. در روش FUT، یک بخش نازک پوست از ناحیه پشت سر برداشت شده و در ناحیه مورد نظرکاشته می شود اما در روش FUE، نیازی به برش نبوده و موها تک به تک برداشت شده و به محل کاشت منتقل می‌شوند.

این تکنیک ها امروزه قدیمی شده اند و هر یک عوارض زیادی از جمله نیاز به استراحت طولانی، خونریزی، جای زخم و بخیه، تورم و پانسمان طولانی، مراجعات مکرر و عدم امکان شستشوی موها تا چند روز داشتند. در حال حاضر بهترین و جدیدترین روش کاشت مو روش SUT است. اساس و اصول روش SUTهمان روش FUT است اما دستگاه های مورد استفاده در این دو روش متفاوت بوده و برخلاف روش FUT، روش SUT بدون دخالت دست صورت گرفته و برای برداشتن فولیکول های مو از هولدرهای کاملا برقی و اتماتیک استفاده می شود.

 

      6. بررسی عوارض و ریسک‌های ممکن کاشت مو

کاشت مو مانند هر نوع عمل جراحی دیگر دارای ریسک‌ها و عوارض خاص خود است برخی از عوارض ممکن شامل عفونت، خونریزی، تورم، درد، سوزش و بجا ماندن خط باریک اسکار است. معمولا کاشت مو به روش SUT یک روش تضمین شده با درصد موفقیت نزدیک به صد در صد است و بر خلاف روش های قدیمی ذکر شده دارای ریسک بسیار پایینی بوده و عوارض خاصی هم ندارد. به طور کلی آگاهی از کلیه جوانب و مشورت با متخصصان می تواند آگاهی فرد را جهت تصمیم گیری بهنر،  تا حد زیادی بالا ببرد.

 

       7. آگاهی از دوره بازیابی و مراقبت‌های پس از کاشت مو

کاشت مو هم مانند هر عمل دیگر نیاز به مراقبت‌های پس از عمل دارد که باید قبل از عمل توسط پزشک به بیمار اموزش داده شود.این مراقبت ها شامل مراقبت از نواحی پیوندی و مصرف داروهای تجویز شده است. امروزه در روش SUT نیازی به استراحت طولانی نیست و فرد میتواند تنها یک روز پس از کاشت مو به محل کار یا تحصیل خود برگردد..

برخی از مراقبت های بعد از کاشت مو:

  • خودداری از شستشوی سر تا چند روز بعد از عمل جراحی
  • استفاده از شامپوهای ملایم برای شستشوی سر در چند هفته نخست پس از کاشت مو
  • عدم استفاده از برس‌ حداقل تا ۳ هفته بعد از کاشت مو
  • عدم استفاده از کلاه یا هیچ پوشاننده سری بعد از کاشت مو مگر با دستور پزشک
  • نداشتن فعالیت بدنی سنگین مانند ورزش کردن حداقل تا ۱ هفته پس از انجام عمل کاشت مو

 

نتیجه‌گیری

تصمیم به کاشت مو یک تصمیم مهم و موثر در زندگی افراد است چرا که علاوه بر تحمیل هزینه مالی در صورت عدم حصول نتیجه بر روحیه و اعتماد به نفس افراد نیز تاثیر گذار است به همین دلیل با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می‌توان بهترین تصمیم را اتخاذ کرده و از نتایج کاشت مو رضایت کامل داشت.

 

پیمایش به بالا